Hapen zyrat ndërlidhëse për bashkëpunim ekonomik Kosovë-Izrael

Ekonomi

Hapen zyrat ndërlidhëse për bashkëpunim ekonomik Kosovë-Izrael

Më: 2 mars 2021 Në ora: 11:15
Foto ilustrim

Menjëherë pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Izraelit është hapur Korporata Zhvillimore dhe Investuese ndërmjet dy vendeve.

Qëllimi i kësaj korporate thuhet se është rritja e shkëmbimeve tregtare ndërmjet Kosovës dhe Izraelit.

Damian Brikman dhe Israel Levinson janë bashkëthemeluesit e kësaj korporate.

Image
Personeli i KIDIC

 

Kujtojmë se Kosova dhe Izraeli kishin vendosur marrëdhënie diplomatike menjëherë pas nënshkrimit të marrëveshjes për normalizim ekonomik në Shtëpi të Bardhë më 4 shtator 2020.

Pas kësaj, Kosova pritet të vendos ambasadën në Jerusalem.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat