Masat e reja anti-Covid në Kosovë, drejtori i dhomës së hotelerisë dhe turizmit: Nëse nuk lehtësohen, do ketë protesta

Ekonomi

Masat e reja anti-Covid në Kosovë, drejtori i dhomës së hotelerisë dhe turizmit: Nëse nuk lehtësohen, do ketë protesta

Më: 8 prill 2021 Në ora: 14:45
Burim Sallaku

Qeveria e Kosovës ka miratuar këtë të hënë masat e reja kufizuese anti-Covid. Kështu, do të ndalohet qarkullimi i qytetarëve dhe automjeteve nga ora 22:00 deri në orën 05:00, me përjashtim të rasteve emergjente.

Në masat e reja parashikohet mbyllja e restoranteve nga data 7 deri me 18 prill, ndërkohë që lejohet të funksionojë shërbimi merr me vete, dërgesë me porosi apo marrjes së porosive pa u larguar nga makinat.

Sipas vendimit të Qeverisë së Kosovës, ndalohet veprimtaria e qendrave të mbyllura tregtare, përveç shërbimeve thelbësore, siç janë dyqanet ushqimore dhe farmacitë, nga data 7 prill deri më datë 18 prill.

Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe ata me leje qëndrimi të përkohshëm ose të përhershëm në Kosovë, që vijnë nga vendet me risk të lartë sipas listës zyrtare të ECDC-së, duhet të kenë test RT-PCR negativ për Covid-19 të bërë në 72 orët e fundit. Sipas masave të reja do të lejohen funeralet vetëm me pjesëmarrje të familjes së ngushtë.

Marketet ushqimore do të duhet të përcaktojnë numrin maksimal të konsumatorëve dhe nga ana tjetër konsumatorët duhet të respektojnë distancën fizike prej 2 metrave. Transporti publik do  të lejohet të punojë duke shfrytëzuar deri në 50% të kapaciteteve. Taksitë do të lejohen të punojnë me një pasagjer prama ose 3 nëse janë anëtarë të një familje. Do të lejohen aktivitet sportive, palestrat apo aktivitetet individuale vetëm në hapësira të hapura.

Këto masa të reja u diskutuan sot në emisionin “Shqipëria Live” ku në lidhje direkte nga Prizreni ishte Burim Sallaku, drejtor i dhomës së hotelerisë dhe turizmit Kosovë.

“Nuk i kanë pritë mirë, po nuk punove nuk ke si të jetosh. Ne jemi më të varfër se të tjerët. Jemi një shtet i ri në konsolidim. Nëse flas për gastronominë, nuk është rasti që kanë rritë rastet e reja, janë partitë politike që i kanë 10-fishuar rastet e reja. Ata vetë e kanë rritur numrin, para fushatës kishte 100-200 të infektuar, e gjatë fushatës 800-900 të infektuar. Tani presim rënie të këtyre shifrave”, tha Sallaku.

Sipas tij, qeveria ka thënë se do të kemi ndihmë financiare, por nuk është e mjaftueshme. “50 për qind të qirave, 50 për qind të pagave të punëtorëve. Prej vitit të kaluar, 50 për qind ka pasur shkurtim të vendeve të punës. Njerëzit janë të revoltuar. Nëse më 18 nuk ka një lehtësim, do të ketë edhe protesta. Është një dëm shumë i madh ekonomik. Nuk mund të flas për shifra”, tha drejtori i dhomës së hotelerisë dhe turizmit Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat