Vlera e kredive të garantuara arrin në 50 milionë euro - Bota Sot
Vlera e kredive të garantuara arrin në 50 milionë euro

Ekonomi

Vlera e kredive të garantuara arrin në 50 milionë euro

Më: 25 qershor 2018 Në ora: 16:21
Ilustrim

Në fund të javës së kaluar vlera e përgjithshme e kredive të miratuara nga bankat partnere ka arritur vlerën 50 milionë euro, ndërsa vlera e garantuar nga Fondi Kosovar për Garanci Kreditore ka arritur në 24.3 milionë euro shpërndarë ne 1,363 kredi.

“Një rezultat i tillë i përcjellur me efektet pozitive për ndërmarrësinë dhe ekonominë si: qasje në financa, investime të reja, rritje e qarkullimit, mbajtje apo rritje e punësimit, dëshmojnë atributin e Fondit si një hallkë e rëndësishme në zingjirin e zhvillimit ekonomik.”, thuhet në një komunikatë nga Fondi Kosovar  për Garanci Kreditore.

Fondi tashmë ka arritur marrëveshje me pothuaj të gjitha bankat në Kosovë, duke përfshirë Bankën Ekonomike, Bankën Kombëtare Tregtare, Bankën për Biznes, NLB Bank, ProCredit Bank, Raiffaisen Bank dhe TEB Bank.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...