Veseli: OEK, shembull si duhet shpenzohet paraja - Bota Sot
Veseli: OEK, shembull si duhet shpenzohet paraja

Ekonomi

Veseli: OEK, shembull si duhet shpenzohet paraja

Më: 9 korrik 2018 Në ora: 14:16
Safet Gërxhaliu dhe Kadri Veseli

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, i ka dorëzuar kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli raportin e auditimit të institucionit që ai drejton.

Gërxhaliu pas takimit me kryetarin Veseli tha se raporti  i auditimit për vitin 2017, është pa asnjë të gjetur negative dhe se ky do të jetë një motiv shtesë, që të kuptohet rëndësia e sundimit të rendit dhe ligjit, transparencës dhe të kthehet besimi i qytetarëve tek institucionet sa i përket menaxhimit të parasë publike.

Gërxhaliu: Me krenari ia dorëzuam raportin kryetarit Veseli

“Jemi këtu sot që me krenari t’ia dorëzojmë kryetarit të parlamentit, institucionit më të lartë në Kosovë, raportin e auditorit për vitin 2017, 2016 dhe për 2015. E kemi bërë këtë bazuar në faktin që ky institucion, ose Parlamenti i republikës së Kosovës, në tri vitet e fundit bazuar në të gjeturat e auditorit të përgjithshëm, ka qenë një nder institucionet më transparente. Që vërtet i jep vulë demokracisë, bazuar në transparencë dhe në kujdes se si të shpenzohet dhe menaxhohet paraja publike”, tha ai.

Kryeparlamentari  Veseli tha se institucionet duhet të jenë syçelë sa i përket shpenzimit të parasë publike, ndërsa raportin e auditimit të OEK e vlerësoi të  shkëlqyeshëm dhe shembull të transparencës si duhet shpenzuar paraja.

Veseli: Raporti për OEK-un, shembull i mirë

“Sa i përket raportit të auditorit është një shembull i mirë. Jam shumë i lumtur për arsye se OEK e ka  lidhshmërinë me Kuvendin nga baza legjislative. Por në të njëjtën kohë duhet ta konstatoj këtë fakt. Kuvendi i Republikës së Kosovës, po ashtu është kampion në auditimet në të cilat ndodhin gjithë këto vite. Unë e përgëzoj Kuvendin e republikës së Kosovës, për punën që e bënë në mënyrë të jashtëzakonshme dhe transparente. Po flas e ka një vazhdimësi. Nuk ishte ideja ta them vetëm çështjen e mandatit tim si kryetar i Kuvendit, por kuvendi i Kosovës e ka një vazhdimësi. Unë si kryetar i Kuvendit, vetëm e kam thelluar procesin e transparencës dhe llogaridhënies para qytetarëve tanë. Ky duhet të jetë shembull në  të gjitha institucionet që duhet të përcillet ”, tha ai.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...