Pagat në sektorin publik - Bota Sot
Pagat në sektorin publik

Ekonomi

Pagat në sektorin publik

Nga: Dr. Artan Haziri Më: 8 shtator 2018 Në ora: 14:04
Dr. Artan Haziri

Shteti nuk është njeri, që ta vrasim ose ta gëzojmë ,  ose ta burgosim.

Shteti , jemi të gjithe ne, institucionet dhe populli. Duhet ta forcojme shtetin, se është shtëpia jonë. 

Për të dhënë qeveria shembujë të mirë dhe që fëmiijët të marrin mësim se si punohet për shtetë, ka shumë mundësi.

 Një ndër ato është që qeveria ti zvoglon pagat për sektorin publikë deri në 40 % ( Komunë, qeveri dhe presidencë ). Këtu vërehet edhe kush e don shtetin me të vertet.

 Ky do ishte vetëm fillimi , i një sinjali se e dojmë shtetin dhe për të punojm pa marrë parasysh qmimin.
Cilat janë efektet e këtij ndryshimi?

Me uljen e pagave në sektorin publikë, bie interesimi për të qen pjesë e qeverisë, bie ngarkesa nëpër  ministri, komuna, agjencione, presidencë.  Ata që punojnë për shtetë, edhe e dojnë përparimin e shtetit .

Me këtë , populli nuk vuan më që me qdo kusht te jetë  pjesë  e qeverisë, sepse numri i madhë i punëtorêve në këtë sektorë vetëm e ngarkon buxhetin dhe shkakton problme në zbatimin e detyrave.

Populli orientohet në punë , që me djersen e vet të sigurojë  jeten e vet. Paga më e vogel, e ulë  presionin ( kërkesen për punë në këtë sektor ) dhe më nuk bëhet e dashur apo e kërkuar  për askend. Nuk do të ishte politika në  qdo familje, por secili do e shikonte punën e tij. 
Pse kjo është në Europë?

Sepse , secili e shikon punën e vet ( edhe ka ku punon ) dhe me punët e shtetit merret një numër i caktuar i qytetarëve. 
Në  Kosovë na e kanë imponu, që të merremi të gjithë me politikë. Derisa neve na intereson të gjitheve politika, jemi në sistuatë të  rëndë. Duhet filluar të ndryshojn gjërat, dhe do të  rekomandoja nga zvoglimi i pagave në sektorin publikë .

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera