Gjermani, arrestohet i dyshuari për përgatitjen e sulmit terrorist - Bota Sot
Gjermani, arrestohet i dyshuari për përgatitjen e sulmit terrorist

Evropë

Gjermani, arrestohet i dyshuari për përgatitjen e sulmit terrorist

Më: 24 dhjetor 2018 Në ora: 12:21
Ilustrim

Policia në Frankfurt am-Main ka arrestuar një person të dyshuar për përgatitjen e një sulmi terrorist në Gjermani me katër persona tët jerë, të cilët janë arrestuar më parë, njoftoi Zyra për Luftimin e Terrorizmit në Provincën Gjermane të Baden-Vurtemberg.

Është raportuar se i dyshuari u arrestua mbrëmë në hyrje në Gjermani dhe përveç përgatitjes së një sulmi terrorist, ai u akuzua gjithashtu për posedimin ilegal të armëve.

Policia gjermane ka njoftuar më parë se katër të dyshuar janë arrestuar më herët dhe gjithashtu janë akuzuar për përfshirje në përgatitjen e sulmeve terroriste dhe posedimin ilegal të armëve.

Policia njoftoi se këto raste kanë qenë të lidhura, por nuk ka pranuar të japin detaje për nacionalitetin e tyre dhe sfondin politik.

Sipas policisë, këto raste nuk lidhen gjithashtu me dyshimin e kohëve të fundit për përgatitjen e një sulmi ndaj aeroportit në Shtutgart, kur dy islamikë nga Aheni u arrestuan, por të cilët u liruan pas një kohe të shkurtër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...