Gjermani, akuza ndaj personit që sulmoi natën e Vitit të Ri - Bota Sot
Gjermani, akuza ndaj personit që sulmoi natën e Vitit të Ri

Evropë

Gjermani, akuza ndaj personit që sulmoi natën e Vitit të Ri

Më: 2 janar 2019 Në ora: 16:46
Gjermani

Prokurorët gjermanë ngritën akuza ndaj një personi të arrestuar natën e Vitit të Ri për vrasje në tentativë, pasi kreu dy sulme të veçanta me makinën e tij ndaj disa personave që po festonin në dy qytete të ndryshme.

Sipas njoftimit të policisë të mërkurën, 50 vjeçari i arrestuar me shtetësi gjermane, sulmoi me makinën e tij disa njerëz që festonin në qytetet e Bottrop-it dhe Essen-it në krime të dyshuara për urrejtje, ku si pasojë u plagosën tetë shtetas të huaj.

Policia e qytetit të Munster-it tha se një gjyqtar kishte miratuar kërkesën e prokurorëve për ngritjen e akuzave për vrasje në tentativë. Shtatë prej të plagosurve janë nga Siria dhe Afganistani ndërsa personi i tetë është një gjermano-turk nga Essen-i.

Policia njoftoi se është përmirësuar gjendja shëndetësore e një gruaje siriane e cila mori dëmtime serioze për jetën.

Autoritetet gjermane thanë se i dyshuari kishte bërë komente raciste gjatë momentit të arrestimit të tij pranë qytetit Essen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...