Rusi, rritet numri i viktimave nga shembja e pallatit - Bota Sot
Rusi, rritet numri i viktimave nga shembja e pallatit

Evropë

Rusi, rritet numri i viktimave nga shembja e pallatit

Më: 2 janar 2019 Në ora: 21:57
Rusi

Ka shkuar në 21 të vdekur bilanci i shembjes së një pallati në Magnitorsk në Rusi: mes viktimave rezultojnë të jenë edhe dy fëmijë.

Ekipet e kërkim-shpëtimit shpresonin të gjenin të mbijetuar të tjerë mes gërmadhave të pallatit 10-katësh, i cili dyshohet se është shkatërruar për shkak të një shpëthimi nga një rrjedhje e gazit.

Ndërkohë 20 persona rezultojnë të zhdukur, por shpresa për të gjetur akoma njerëz nuk është shuar, edhe pse temperaturat kanë zbritur në -27 gradë celsius.

Të martën, përpjekjet e ekipeve të shpëtimit u shpërblyen kur një foshnjë 10-muajshe u gjet nga rrënojat dhe ribashkua me nënën e tij në spital. Gjashtë vetë, përfshirë dy fëmijë, u morën në siguri.

Shpërthimi shkatërroi ndërtesën dhjetë-katëshe në qytetin industrial dhe 1,700 kilometra në lindje të Moskës në orët e para të së hënës. Dëshmitarët e përshkruan shpërthimin si “një valë zjarri” dhe thanë se shpërthimi theu dritaret e ndërtesave fqinj. Struktura përmbante 1.100 njerëz, shumë prej të cilëve ishin lënë të pastrehë në prag të Vitit të Ri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat