Flamuri modern italian mbush 222 vjet - Bota Sot
Flamuri modern italian mbush 222 vjet

Evropë

Flamuri modern italian mbush 222 vjet

Më: 7 janar 2019 Në ora: 08:34
Flamuri italian

Flamuri modern italian u përdorur për herë të parë më 7 janar të vitit 1797.

Flamuri i përbërë nga 3 shirita me gjerësi të barabartë vertikal, tre-ngjyrësh; të bardhë, të kuq e të gjelbër, ku e bardha përfaqëson Alpet e mbuluar me dëborë; ngjyra e gjelbër përfaqëson fushat dhe kodrat e vendit; e kuqja, gjakun i derdhur në luftërat italiane për pavarësi.

Një interpretim tjetër është se gjelbra përfaqëson shpresën; e bardha besimin, dhe e kuqja dashurinë hyjnore.

 Këto ngjyra, gjithashtu u referohen 3 virtyteve teologjike: besim, shpresë, bamirësi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...