Gjermania planifikon të sanksionojë linjën ajrore të Iranit - Bota Sot
Gjermania planifikon të sanksionojë linjën ajrore të Iranit

Evropë

Gjermania planifikon të sanksionojë linjën ajrore të Iranit

Nga: A.Sh Më: 21 janar 2019 Në ora: 10:43
Mahan Air

Gjermania planifikon të ndalojë linjën ajrore iraniane Mahan Air nga aeroportet e saj, njoftoi media të hënën, në një përshkallëzim të sanksioneve të miratuara nga Bashkimi Evropian kundër Iranit lidhur me sulmet ndaj kundërshtarëve në bllok.

"Zyra Federale e Aviacionit (LBA) do të pezullojë këtë javë licencën e operimit të linjës iraniane Mahan," njoftoi të përditshmen Sueddeutsche Zeitung me bazë në Munih.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme në Berlin i tha gazetës se "nuk informon për proceset e brendshme të vendimmarrjes politike".

Mahan, transportuesi i dytë më i madh i Iranit pas Iran Air, fluturon katër shërbime një javë midis Teheranit dhe qyteteve gjermane Duesseldorf dhe Mynih.

BE në fillim të këtij muaji synonte sanksione në shërbimet e sigurisë të Iranit dhe dy nga udhëheqësit e tyre, të akuzuar për përfshirje në një seri vrasjesh dhe sulmesh të planifikuara kundër kritikëve të Teheranit në Holandë, Danimarkë dhe Francë.

Masat e Brukselit përfshinin fondet e ngrirjes dhe mjetet financiare që i përkisnin ministrisë së inteligjencës të Iranit dhe zyrtarëve individualë, por nuk synonin ndonjë kompani.

Nga ana tjetër, Mahan Air u vendos në listën e zezë nga SHBA në vitin 2011, pasi Uashingtoni tha se transportuesi po ofronte mbështetje teknike dhe materiale për një njësi elite të Gardës Revolucionare të Iranit, të njohur si forca Quds.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...