Franca dhe Gjermania gati për të nënshkruar marrëveshjen e re si Brexit

Evropë

Franca dhe Gjermania gati për të nënshkruar marrëveshjen e re si Brexit

Nga: A.Sh Më: 21 janar 2019 Në ora: 11:00
Merkel dhe Macron

Franca dhe Gjermania do të nënshkruajnë një traktat të ri të martën që synojnë të marrin frymë të re në vendin e tyre në qendër të Bashkimit Evropian.

Ndërsa, Britania e Madhe lëviz për të lënë BE dhe një valë në rritje e popullzimit sfidon vlerat thelbësore liberale të bllokut, traktati i ri angazhohet me gjithë zemër për ta mbrojtur atë.

Ka simbolikë të pasur në nënshkrimin në qytetin gjerman Aachen, i cili ka ndryshuar gjatë shekujve dhe është i njohur në frëngjisht si Aix-la-Chapelle.

Por a do të ndryshojë përfundimisht ndonjë gjë?

Në projekt, Franca dhe Gjermania bien dakord të krijojnë qëndrime të përbashkëta dhe të japin deklarata të përbashkëta mbi çështjet kryesore të BE-së - duke formalizuar bashkëpunimin e tyre ekzistues. Ata gjithashtu planifikojnë të veprojnë si një forcë e përbashkët në Kombet e Bashkuara.

Nga politika e jashtme në sigurinë e brendshme dhe të jashtme, të dy vendet angazhohen të dalin me qëndrime të përbashkëta duke kërkuar të forcojnë "kapacitetin e Evropës për të vepruar në mënyrë autonome".

Të dy vendet angazhohen për:

Thellimi i integrimit ekonomik me një "zonë ekonomike franko-gjermane"

Zhvillimi i kapaciteteve ushtarake të Evropës, duke investuar së bashku për të "mbushur boshllëqet në kapacitet, duke përforcuar kështu" BE dhe NATO

Nxitja në të dy forcat e armatosura një "kulturë të përbashkët" dhe vendosje të përbashkëta, si dhe një këshill franko-gjerman i mbrojtjes dhe sigurisë

Për të rinjtë, ka marrëveshje për t'u përqëndruar në shkëmbimet kulturore dhe për të rritur mësimin e gjuhëve të njëri-tjetrit, me qëllim të një universiteti franko-gjerman.

Ekzistojnë gjithashtu plane për lidhje më të afërta ndërkufitare dhe "dygjuhësi" më të madhe në të dy anët e kufijve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat