Mogherini: Të gatshëm të mbyllim operacionin ”Sophia” - Bota Sot
Mogherini: Të gatshëm të mbyllim operacionin ”Sophia”

Evropë

Mogherini: Të gatshëm të mbyllim operacionin ”Sophia”

Më: 23 janar 2019 Në ora: 12:40
Foto ilustrim

Operacioni ‘Sophia’ ishte dhe është një përsosmëri e politikës europiane të mbrojtjes kundër trafikimit të qenieve njerëzore në Mesdhe ku pothuajse e ka ndaluar plotësisht, si dhe ka meritë për trajnimin e rojeve bregdetare libiane, në veçanti për shpëtimin e jetëve, theksoi Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini.

“Sophia solli tërë BE-në në Mesdhe, ku Italia ishte e vetme para vitit 2015’’, shtoi ajo.

Nëse sot Italia, e cila ka komandën dhe selinë e operacioneve, nuk dëshiron më ta menaxhojë ne jemi gati t’a mbyllim atë’’, theksoi Mogherini. /ATSH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...