Merkel bën thirrje për bashkëpunim global për të arritur 'rezultate të favorshme' - Bota Sot
Merkel bën thirrje për bashkëpunim global për të arritur 'rezultate të favorshme'

Evropë

Merkel bën thirrje për bashkëpunim global për të arritur 'rezultate të favorshme'

Nga: A.SH Më: 23 janar 2019 Në ora: 15:58
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbajti të mërkurën një fjalim të fuqishëm të rendit multilateral të pasluftës, duke lëvduar kompromisin si një virtyt në marrëdhëniet ndërkombëtare në një kritikë të fshehtë të Presidentit të SHBA, Donald Trump, shkruan reuters, raporton “Bota sot”.

Në një fjalim drejtuar udhëheqësve politikë dhe afaristë globalë në Davos, Merkel u kërkoi fuqive perëndimore të mendojnë përtej interesave të tyre të ngushta kombëtare dhe të reformojnë institucionet globale me qëllim arritjen e rezultateve "të favorshme".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...