Merkel inkurajon multilateralizmin përballë populizmit - Bota Sot
Merkel inkurajon multilateralizmin përballë populizmit

Evropë

Merkel inkurajon multilateralizmin përballë populizmit

Nga: Z.B Më: 24 janar 2019 Në ora: 11:11
Kancelarja gjermane Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel në fjalimin e saj në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të mërkurën, duke bërë thirrje për një qëndrim kundër lëvizjeve populiste dhe nacionaliste, përcjell Bota Sot.

Ajo tha seduke prekur në mënyrë të veçantë dixhitalizimin, ndryshimet klimatike dhe migrimin, Merkel inkurajoi qasjet shumëpalëshe ndaj çështjeve globale dhe paralajmëroi pë mos kthimin e para të luftës.

Krijimi i organizatave ndërkombëtare pas Luftës së Dytë Botërore u ndërmor nga udhëheqësit botërorë me njohuri shtesë në atë kohë, vuri në dukje ajo.

"Ne nuk duhet të heqim dorë nga vendimet e tyre ... një arkitekturë globale do të funksionojë vetëm nëse punojmë së bashku," shtoi Merkel.

Kancelari gjerman përmendi shkurtimisht Brexit në fjalën e saj, duke thënë se të gjithë "duhet të jetojnë me tronditjen" e Mbretërisë së Bashkuar, duke zgjedhur të largohen nga Bashkimi Evropian.

Në përputhje me pjesën tjetër të fjalimit të saj për mbrojtjen e multilateralizmit, Merkel tha se BE ishte "absolutisht e varur" nga një partneritet me Mbretërinë e Bashkuar, duke pohuar se do të punonte për ta bërë Brexit "të mirë të urdhëruar".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...