Kryeministri i Italisë akuzoi Francën, Gjermaninë për hipokrizinë në Evropë - Bota Sot
Kryeministri i Italisë akuzoi Francën, Gjermaninë për hipokrizinë në Evropë

Evropë

Kryeministri i Italisë akuzoi Francën, Gjermaninë për hipokrizinë në Evropë

Nga: A.SH Më: 25 janar 2019 Në ora: 16:44
Giuseppe Conte

Kryeministri italian Giuseppe Conte të premten akuzoi Francën dhe Gjermaninë për përdorimin e retorikës bosh pro-evropiane ndërkohë që ndjekin interesat e tyre kombëtare në fushat nga emigracioni në industri dhe diplomacinë ndërkombëtare.

Në një intervistë të ashpër në të përditshmen Corriere della Sera, Conte tha se Italia nuk ishte më e gatshme të trajtohej si një "lidhje e keqe", ndërkohë që shtetet më të mëdha të BE-së u përpoqën të rrisin fuqinë dhe ndikimin e tyre në kurriz të integrimit të vërtetë evropian, shkruan reuters, raporton "Bota sot".

"Ata vetëm mendojnë për interesat e tyre kombëtare", tha Conte duke marrë një vepër të veçantë në një traktat dypalësh të nënshkruar këtë javë në Aachen, i cili u angazhua për të mbështetur ofertën e Gjermanisë për një vend të përhershëm në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...