Gjermania duhet të zhdukë minierat e qymyrit deri në vitin 2038 - Bota Sot
Gjermania duhet të zhdukë minierat e qymyrit deri në vitin 2038

Evropë

Gjermania duhet të zhdukë minierat e qymyrit deri në vitin 2038

Nga: A.SH Më: 26 janar 2019 Në ora: 12:03
Ilustrim

Gjermania duhet t'i japë fund të gjitha minierave të qymyrit për prodhimin e energjisë elektrike deri në vitin 2038, tha të shtunën një komision i caktuar nga qeveria, duke përcaktuar një plan për të hequr dorë nga karburantet ndotëse.

Tranzicioni pritet të kushtojë deri në 80 miliardë euro në 20 vjet, gjysma e të cilave do të shkojnë në rajonet e impianteve të shfrytëzimit në perëndim dhe në lindje të vendit, ndërsa pjesa tjetër ndihmon në parandalimin e rritjes së çmimeve të energjisë elektrike, tha komisioni.

Paneli, i përbërë nga politikanët, ekspertët e klimës, sindikatat dhe figurat e industrisë për rajonet e qymyrit, arriti këtë vendim të shtunën në mëngjes pas një maratone përfundimtare 24-orëshe, thanë disa anëtarë për AFP.

Konkluzionet e komisionit tani do t'i kalohen qeverisë, e cila pritet - të ndjekë rekomandimet e panelit që ka ngritur.

Sipas planit, disa bimë që përdorin linjitin ose thëngjillin kafe, e cila është më ndotëse se qymyri i zi, do të mbyllen deri në vitin 2022.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat