Merkel i bën thirrje Gjermanisë për ‘zero tolerancë’ të antisemitizmit dhe urrejtjes - Bota Sot
Merkel i bën thirrje Gjermanisë për ‘zero tolerancë’ të antisemitizmit dhe urrejtjes

Evropë

Merkel i bën thirrje Gjermanisë për ‘zero tolerancë’ të antisemitizmit dhe urrejtjes

Nga: A.SH Më: 26 janar 2019 Në ora: 14:54
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel nënvizoi urgjencën për të luftuar antisemitizmin, racizmin dhe urrejtjen për më shumë se 70 vjet pas Holokaustit, duke bërë thirrje për mënyra të reja për të mbajtur gjallë kujtimin e miliona njerëzve të vrarë nga nazistët.

Merkel, në një video të lëshuar përpara Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, tha se ishte përgjegjësia e të gjithëve për të siguruar "zero tolerancë" të ksenofobisë dhe të gjitha formave të antisemitizmit.

"Njerëzit që rriten sot duhet ta dinë se çka njerëzit ishin të aftë në të kaluarën dhe ne duhet të punojmë në mënyrë provokuese për të siguruar që ajo të mos përsëritet kurrë", tha Merkel.

Miliona njerëz u grabitën nga të drejtat e tyre, u torturuan dhe u vranë - duke përfshirë edhe rreth gjashtë milionë hebrenj - në të gjithë Evropën nga 1933-1945, kur nazistët sunduan Gjermaninë.

Udhëheqësi gjerman bëri thirrje për forma të reja të përkujtimit për shkak të numrit të vogël të dëshmitarëve okularë nga epoka naziste dhe për shkak të urrejtjes dhe nxitjes së vazhdueshme sot.

Merkel shprehu keqardhje të thellë për antisemitizmin midis gjermanëve, si dhe urrejtjen ndaj hebrenjve midis emigrantëve myslimanë dhe urrejtjes ndaj Izraelit, që ajo tha se nuk mund të tolerohej.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat