Tornadoja rrëzon dy aeroplan dhe disa autobusë, shumë të lënduar

Evropë

Tornadoja rrëzon dy aeroplan dhe disa autobusë, shumë të lënduar

Më: 27 janar 2019 Në ora: 09:36
Tornadoja ne Turqi

Të paktën 12 persona që prisnin të hipnin në një aeroplan në Turqi u plagosën pasi një tornado e fuqishme shkaktoi dëme të konsiderueshme tek dy aeroplanë dhe rrëzoi disa autobusë.

Udhëtarët që prisnin të hipin në aeroplan në Aeroportin Ndërkombëtar të Antalias, filmuan pamjet e stuhisë së fuqishme të shtunën, që shkaktoi rrëzimin e avionëve.

Një Airbus A321-231 dhe një Boeing 737-MAX8 u dëmtuan pas stuhisë së fuqishme.

Përveç kësaj, u dëmtuan edhe dy autobusë, dy minibusë, 2 ashensorë në aeroplan dhe një helikopter policie.

Të paktën 12 pasagjerë u plagosën ndërsa në një autobus që pret të hipte në bord, sipas guvernatorit të provincës së Antalias, Munir Karaloğlu, megjithatë aeroporti ka mbetur i hapur për trafikun ajror.

“Një uragan ka kaluar përmes aeroportit dhe u kthye mbi një autobus që po transferonte udhëtarët në një aeroplan. Si rezultat, 12 persona u plagosën”, i tha Karaloglu transmetuesit turk NTV.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat