Jelekë verdhët, në gjykatë kërkojnë ndalimin e përdorimit të plumbave të gomës

Evropë

Jelekë verdhët, në gjykatë kërkojnë ndalimin e përdorimit të plumbave të gomës

Më: 30 janar 2019 Në ora: 14:23
Foto Ilustrim

Një grup i të drejtave të njeriut dhe një sindikatë shkuan në gjykatën e lartë administrative të Francës të mërkurën duke kërkuar ndalimin e përdorimit  të plumbave të gomës ndaj protestueve, të cilat fajësohen për plagosjen e dhjetëra protestuesve të "jelekë verdhëve".

Policia ka përdorur plumba të gomës për të rivendosur rendin gjatë dhjetë javëve të protestave anti-qeveritare, të cilat kanë përfunduar në trazira.

Dhjetëra njerëz janë plagosur rëndë, me protestuesit, grupet e të drejtave dhe mediat franceze që fajësojnë shumicën e plagosjeve me plumba gome prej 40 mm (1.6 inç).

Liga e të Drejtave dhe bashkimi CGT kanë paraqitur një rast në Këshillin e Shtetit, gjykatën më të lartë administrative të vendit, pasi dështuan me një peticion muaj më parë në një gjykatë më të ulët administrative.

Një vendim u pritet më vonë të mërkurën mbi armën, e cila është e ndaluar në shumicën e vendeve të Evropës Perëndimore.

Qeveria ka mbrojtur përdorimin e plumbave të gomës dhe granatat e stuhishme si të nevojshme për të mbrojtur nga elementët e dhunshëm nga ana e jelekë verdhëve që kanë sulmuar vazhdimisht forcat e sigurisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat