Madrid kërkon lirimin e menjëhershëm të gazetarëve të mbajtur në Venezuelë - Bota Sot
Madrid kërkon lirimin e menjëhershëm të gazetarëve të mbajtur në Venezuelë

Evropë

Madrid kërkon lirimin e menjëhershëm të gazetarëve të mbajtur në Venezuelë

Më: 31 janar 2019 Në ora: 12:19
Foto Ilustrim

Madrid kërkoi të enjten lirimin e menjëhershëm të gazetarëve që punonin për agjencinë spanjolle të lajmeve EFE të cilët u arrestuan në Venezuelë, si pjesë e një goditjeje nga Caracas në mediat e huaja.

Qeveria spanjolle "dënon ashpër" arrestimin në Caracas të katër anëtarëve të një ekipi nga agjencia spanjolle e lajmeve EFE nga agjencia shtetërore e inteligjencës e Venezuelës Sebin, tha ministria e jashtme në një deklaratë.

"Qeveria kërkon që autoritetet kompetente t'i lirojnë menjëherë. Qeveria përsëri i kërkon autoriteteve venezueliane të respektojnë sundimin e ligjit, të drejtat e njeriut dhe liritë themelore, nga të cilat liria e shtypit është një element qendror", shtoi ai.

Të tre gazetarët e EFE - një gazetar spanjoll, një kamerman kolumbian dhe një fotograf kolumbian - u arrestuan së bashku me shoferin e tyre venezuelian të mërkurën, sipas agjencisë spanjolle të lajmeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat