Italia veto BE-së për Venezuelën - Bota Sot
Italia veto BE-së për Venezuelën

Evropë

Italia veto BE-së për Venezuelën

Më: 5 shkurt 2019 Në ora: 11:07
Ilustrim

Italia bllokon daljen e një rezulote të përbashkët të Bashkimit Europian të cilët njohin Juan Guaido si Presidentin legjitim të Venezuelës.

Deri më sot janë 19 vende të Bashkimit Europian mes të cilave Spanja, Gjermania, Franca etj që pranojnë Juan Guaido si Presidentin e komanduar të Venezuelës të zgjedhur nga Asamblea Kombëtare deri në zgjedhjet e ardhshme të lira, të drejta e demokratike.

Janë ende 9 vende të tjera mes të cilave Italia, të cilat e mendojnë ndryshe.

Kryetari i Parlamentit Europian, Antonio Tajani, ka zgjedhur një ditë më parë selinë e urdhrit të gazetarëve të huaj në Romë për të bërë publik vendimin e Bashkimit Europian duke u shprehur se e gjen të parpanueshme që Italia është në krah të Maduros.

Qeveria Conte ka dalë në orët e vona të mbrëmjes së djeshme me një notë zyrtare ku shprehet se "Italia mbështet dëshirën e popullit venezuelian për të arritur sa më shpejt në zgjedhjet e reja presidenciale të lira e transparente", pa përmendur as Presidentin Maduro e as Juan Guaido.

Sipas mediave italiane, qeveria e Romës ka vendosur veton për mospublikimin dje të një rezolute të përbashkët të 28 vendeve europiane kundër regjimit të Maduros.

Ky qëndrim i qeverisë italiane ka çuar dhe në një çarje të brendshme mes koalicionit qeverisës.

Krejt ndryshe e mendon Partia Lidhja dhe lideri i saj Matteo Salvini ka deklaruar se "Italia nuk po bën një figurë jo të mirë me qëndrimin e saj ndaj çështjes Venezuela".

Një apel ka ardhur dhe nga Presidenti i Republikës Sergio Mattarella i cili i ka kërkuar qeverisë Conte "përgjegjësi e qartësi në qëndrimin e saj në linjë të përbashkët me aleatët e partnerët europianë."

Një apel ndihme me një letër zyrtare i ka mbërritur qeverisë italiane dhe nga kryetari i bashkisë së Karakas, i cili i kujton kryeminstrit Conte se janë rreth 2 milionë e gjysmë italianë që jetojnë në këtë qytet e shumë venezuelianë që kanë origjinë italiane e që në këto momente kanë nevojë për ndihmë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...