Alarm për bombë në Rusi, evakuohen 100 ndërtesa - Bota Sot
Alarm për bombë në Rusi, evakuohen 100 ndërtesa

Evropë

Alarm për bombë në Rusi, evakuohen 100 ndërtesa

Më: 5 shkurt 2019 Në ora: 21:09
Ilustrim

Rreth 100 ndërtesa rreth kryeqytetit rus janë evakuuar, për shkak të kërcënimeve me bombë.

Një seri alarmesh të rreme të marten (5 shkurt) detyruan mijëra njerëz të dilnin nga banesat e tyre në Moskë.

Fëmijët në shkolla, punonjësit e zyrës dhe klientët ishin ndër ata që kishin vetëm pak kohë që të dilnin e të boshatisnin 100 ndërtesa rreth qytetit, thanë njoftimet. Në total, rreth 20,000 njerëz janë evakuuar nga ndërtesat publike, qendrat tregtare dhe shkollat në Moskë dhe në rrethina.

Disa institucione, të tilla si Universiteti Shtetëror Rus i Shkencave Humane, anuluan aktivitetet për gjithë ditën për shkak të ndërprerjes të shkaktuar nga evakuimi masiv.

Javën e kaluar, rreth 55 ndërtesa në Shën Petersburg duhej të evakuoheshin. Kërcënime të ngjashme janë raportuar dhe në disa qytete të tjera si Krasnoyarsk në Siberi dhe Volgograd në jug.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...