Rusia dënon Dëshmitarin e Jehovait, me 6 vite me burg - Bota Sot
Rusia dënon Dëshmitarin e Jehovait, me 6 vite me burg

Evropë

Rusia dënon Dëshmitarin e Jehovait, me 6 vite me burg

Më: 6 shkurt 2019 Në ora: 11:48
Dennis Christensen

Një gjykatë ruse të mërkurën gjeti një aderuese daneze të Dëshmitarëve të Jehovait fajtorë për organizimin e aktiviteteve të një organizate ekstremiste të ndaluar dhe e burgosi atë për gjashtë vjet në një rast që qeveritë perëndimore bënë si një provë të lirisë fetare.

Policia e armatosur ndaloi Dennis Christensen, një ndërtues 46-vjeçar, në maj 2017 në një takim lutjesh në Oryol, rreth 320 kilometra në jug të Moskës, pasi një gjykatë në rajon nxorri jashtë ligjit Dëshmitarët e Jehovait vendas një vit më parë.

Gjykata e Lartë e Rusisë më vonë vendosi se grupi ishte një organizatë "ekstremiste" dhe e urdhëroi atë të shpërndahej në mbarë vendin, dhe arrestimi i Christiansen, arrestimi i parë i lidhur me ekstremizmin e një Dëshmitari të Jehovait në Rusi, parashikoi dhjetra raste të ngjashme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...