BE mbështet “Nord Stream 2”, por kërkon rregullim të detajuar të funksionimit - Bota Sot
BE mbështet “Nord Stream 2”, por kërkon rregullim të detajuar të funksionimit

Evropë

BE mbështet “Nord Stream 2”, por kërkon rregullim të detajuar të funksionimit

Më: 9 shkurt 2019 Në ora: 06:27
Nord Stream 2

Vendet e Bashkimit Evropian mbështetën një plan për të rregulluar funksionimin e tubacionit të Rusisë, Nord Stream 2, një veprim që ka gjasa të ngadalësojë, por nuk përjashton ndërtimin e gazsjellësit.

Marrëveshja e stërzgjatur vjen pas një shtytjeje të fundit të Gjermanisë dhe Francës për të ndryshuar projektin dhe për t’i dhënë Berlinit një mundësi për të detajuar se si do të sigurohet tubacioni për të transportuar gazin rus në Europë, nën Detin Baltik, në përputhje me ligjin e BE.

Kancelarja Angela Merkel përshëndeti votimin si një shembull i lidhjeve të ngushta të Berlinit me Parisin, pasi dy fuqitë kryesore evropiane, të cilat të dyja kanë firmat e investuara në projekt, ishin publikisht në mosmarrëveshje përpara takimit të BE-së.

Vendet e Europës Lindore, Nordike dhe të Balltikut shohin tubacionin prej 1,225 km (760 milje), që është tashmë në ndërtim, si rritja e mbështetjes së BE-së ndaj Moskës, ndërsa ato në Evropën veriore, veçanërisht Gjermania, i japin përparësi përfitimeve ekonomike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...