Jelekverdhët vijojnë protestën në javën e tyre të trembëdhjetë - Bota Sot
Jelekverdhët vijojnë protestën në javën e tyre të trembëdhjetë

Evropë

Jelekverdhët vijojnë protestën në javën e tyre të trembëdhjetë

Më: 9 shkurt 2019 Në ora: 17:49
Foto Ilustrim

Protesta e 'jelekverdhëve' ka vazhduar edhe këtë të shtunë duke regjistruar javën e saj të trembëdhjetë. Protesta vijoi sot në Paris, por edhe në qytete të tjera franceze si Marsejë, Bordeaux, Montpeiller dhe Nice. 'Jelekverdhët' mbanin në duar slogane mbi çështje të ndryshme, ndryshe nga një javë më parë kur protesta u përqëndrua vetëm në revoltën ndaj dhunës së policisë.

Deri në orën 14:00 shifrat zyrtare njoftuan se në rrugët e Francës numëroheshin rreth 12 100 protestues, prej të cilëve 4000 ishin vetëm në Paris. Ndërkohë, nga ana tjetër vetëm përfaqësuesit e kësaj lëvizjeje publikuan shifra shumë më të larta duke akuzuar Ministrinë e Brendshme të vendit se po përpiqet të tkurrë numrin real të protestuesve në sy të publikut. Sipas raportit të tyre fillestar në rrugë numëroheshin plot 17 400 protestues, ku ndër to 8000 ishin vetëm në Paris.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...