Norma e papunësisë në Francë bie në nivelin më të ulët që nga viti 2009 - Bota Sot
Norma e papunësisë në Francë bie në nivelin më të ulët që nga viti 2009

Evropë

Norma e papunësisë në Francë bie në nivelin më të ulët që nga viti 2009

Më: 14 shkurt 2019 Në ora: 12:59
Emmanuel Macron

Shkalla e papunësisë e Francës ra në 8.8 për qind në tre muajt e fundit të vitit të kaluar, niveli më i ulët që nga viti 2009, tha instituti i statistikave INSEE.

Emmanuel Macron i cili u zgjodh President i Francës, në maj 2017 bëri një premtim për të sjellë papunësinë deri në 7 për qind deri në vitin 2022.

Në veprimtarinë e tij të parë të politikës së reformës pro-biznesit, Macron lehtësoi ligjet e punës për të lehtësuar punësimin për punëtorët, diçka e kërkuar nga shumë punëdhënës francezë, shkruan France24.

Qeveria është gjithashtu e angazhuar në bisedimet me punëdhënësit dhe sindikatat për të zvogëluar numrin e kontratave afatshkurtra, të cilat kanë shpërthyer gjatë 20 viteve të fundit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...