Greqi, 17 të vdekur nga gripi A në një javë - Bota Sot
Greqi, 17 të vdekur nga gripi A në një javë

Evropë

Greqi, 17 të vdekur nga gripi A në një javë

Më: 14 shkurt 2019 Në ora: 19:30
Ilustrim

”Situata e gripit në Greqi mbetet në një nivel të lartë, lloji i virusit që po dominon është ai i Α(Η1Ν1)”, sipas një komunikate të Keelpno-s, institucion në varësi të Ministrisë së Shëndetësisë.

Javën e kaluar mes periudhës 6 dhe 10 shkurt u shënuan gjithsej 149 raste të gripit, nga të cilat 99,3% ose 119 raste ishin të tipit A, 101 raste ishin Η1Ν1 dhe pjesa tjetër Η3Ν2, përcjell Atsh.

”Gripi A është aktualisht mjaft i përhapur në të gjithë Europën dhe më të rrezikuar janë personat e moshuar apo ato me sëmundje kronike’’, u shpreh për median Sotiris Tsiordas, pedagog në Universitetin e Athinës specialist i infeksioneve.


Lexo më shumë në: https://www.gazetaexpress.com/lajme/greqi-17-te-vdekur-nga-gripi-a-ne-nje-jave-626762/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...