Një vit nga helmimi i agjentit rus në Angli, shfaqet flamuri provokues në katedralen e qytetit - Bota Sot
Një vit nga helmimi i agjentit rus në Angli, shfaqet flamuri provokues në katedralen e qytetit

Evropë

Një vit nga helmimi i agjentit rus në Angli, shfaqet flamuri provokues në katedralen e qytetit

Më: 18 shkurt 2019 Në ora: 07:28
Flamuri provokues në katedralen e qytetit

Më 4 Mars të 2018, ish-agjenti dhe ish-ushtaraku rus së bashku me vajzën e tij u helmuan nga një gaz helmues, i quajtur Novichok, i prodhuar në ish-Bashkimin Sovjetik rreth viteve 1970-1990 dhe që pretendohet se është një nga gazet helmuese më të rënda të prodhuara ndonjëherë.

Një flamur rus është shfaqur në katedralen e qytetit anglez në të cilin një vit më parë u helmua agjenti rus Sergei dhe Yulia Skripal, vajza e tij.

Në orët e para të mëngjesit në qytetin e Salisbury është shfaqur flamuri trengjyrësh i cili fillimisht është vërejtur nga një punëtor dhe më pas ka hapur dhe polemika.

Deputeti i Salisbury në Parlamentin e Anglisë, John Glen ka reaguar për këtë veprim duke mos kursyer as fjalorin pasi e quan një marifet prej budallai dhe se fatmirësisht flamuri është hequr nga pjesa e katedrales e cila është në rikonstruksion.

Më 4 Mars të 2018, ish- agjenti dhe ish- ushtaraku rus së bashku me vajzën e tij u helmuan nga një gaz helmues, i quajtur Novichok, i prodhuar në ish-Bashkimin Sovjetik rreth viteve 1970- 1990 dhe që pretendohet se është një nga gazet helmuese më të rënda të prodhuara ndonjëherë.

4 marsi i vitit të kaluar do të konsiderohej dhe si një krisje mes marrëdhënieve diplomatike të Anglisë dhe Rusisë, pasi kryeministrja britanike dëboi 23 diplomatë rusë të ambasadës në Angli ndërkohë Kremlini akuzoi Qeverinë britanike për vrasje të paramenduar.

Sakaq, ngjarja prej një viti ka mbetur ende pa autor.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...