Gjyqi i kontrabandës "Air Cocaine" fillon në Francë - Bota Sot
Gjyqi i kontrabandës "Air Cocaine" fillon në Francë

Evropë

Gjyqi i kontrabandës "Air Cocaine" fillon në Francë

Më: 18 shkurt 2019 Në ora: 13:23
Dy pilotët francezë, Pascal Fauret dhe Bruno Odos

Dy ish pilotë francezë të forcave ajrore u nisën në gjyq në Francë të hënën gjashtë vjet pasi u larguan nga Republika Dominikane pas një aksioni spektakolar të drogës në një avion privat në vendin e Karaibeve.

Në atë që është bërë e njohur si "Kokaina e Ajrit", Pascal Fauret dhe Bruno Odos janë akuzuar së bashku me shtatë të pandehur të tjerë të përpjekjes për të kontrabanduar 680 kilogramë të drogës jashtë vendit, shkruan AFP.

Policia Domenikane gjeti narkotikët e mbushur në 26 valixhe në një avion Falkon 50, ndërsa përgatitej të fluturojë nga vendpushimi Dominican në Punta Cana në Saint-Tropez në jug të Francës në mars 2013.

Ndërsa me kusht, të dy burrat arritën të iknin nga Republika Domenikane në territorin francez në Karaibe në rrethana misterioze, por u arrestuan përsëri pas kthimit të tyre në kontinentin francez në nëntor 2015.

Ata, së bashku me dy pasagjerë, u shpallën fajtorë në mungesë dhe u dënuan me 20 vjet burg për trafik droge në Republikën Domenikane në 2015.

Të gjithë ata mohojnë se e dinin se kokaina ishte në bordin e fluturimit.

Gjykata franceze do të dëgjojë dhjetra dëshmitarë dhe ekspertë mbi shtatë javë dhe të pandehurit do të përballen deri në 30 vjet burg.

Vetëm një i dyshuar, Ali Bouchareb, është në paraburgim në këtë rast, ndërsa tetë të tjerë janë dorëzuar me kusht në pritje të gjykimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat