Lituania i kërkon BE-së të jetë më e ashpër me Rusinë - Bota Sot
Lituania i kërkon BE-së të jetë më e ashpër me Rusinë

Evropë

Lituania i kërkon BE-së të jetë më e ashpër me Rusinë

Më: 18 shkurt 2019 Në ora: 19:01
Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Linas Linkevicius

Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Linas Linkevicius, tha se sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj Rusisë për shkak të veprimeve të saja destabliziuese në Ukrainë, janë “ndonjëherë shumë pak, ndonjëherë shumë vonë”.

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Linkevicius tha se BE-ja do të jetë më efektive nëse i ndërmerr masat ndaj Rusisë, menjëherë dhe fuqishëm.

BE-ja ka vënë sanksione ndaj Rusisë në përgjigje të mbështetjes së saj për militantët gjatë konfliktit që ka vrarë më shumë se 10,300 njerëz në Ukrainën lindore që nga prilli i vitit 2014.

Disa vende anëtare të BE-së, përfshirë Lituaninë, kërkuan që të miratojnë sanksione të reja pas incidentit pranë ngushticës Kerç, por burimet e Radios Evropa e Lirë, në atë kohë thanë se Franca, Gjermania dhe Italia ishin kundër një lëvizjeje të tillë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...