Ekspertët: 'Magjia e ngrohtë e shkurtit' është për shkak të ngrohjes së Arktikut në Britani - Bota Sot
Ekspertët: 'Magjia e ngrohtë e shkurtit' është për shkak të ngrohjes së Arktikut në Britani

Evropë

Ekspertët: 'Magjia e ngrohtë e shkurtit' është për shkak të ngrohjes së Arktikut në Britani

Më: 26 shkurt 2019 Në ora: 11:00
Foto

Ndërsa moti jashtëzakonisht i ngrohtë mbështjellë pjesët perëndimore të Evropës, përfshirë Britaninë e Madhe, të tjerë si Stambolli, Turqia, përjetuan temperatura më të ulta.

Të hënën, disa pjesë të Britanisë së Madhe panë disa nga ditët më të ngrohta të dimrit me një temperaturë prej 20C të regjistruar në perëndim të Londrës. Meteorologët e Met Office thanë të martën se gjithashtu do të ishte jashtëzakonisht e ngrohtë,shkruan Euronwes.

Por çfarë është ajo që po nxit motin e ngrohtë dhe a duhet të jemi të shqetësuar?

Euronews foli me Joseph Dutton, ekspert i klimës E3G në Londër, i cili paralajmëroi se duhet të jemi shqetësues për temperaturat atipike.

"Kjo nuk është normale, kjo është një shenjë se klima po ndryshon", tha ai.

Dutton shpjegoi se magjia e ngrohtë e shkurtit është për shkak të ngrohjes së Arktikut.

"Dëshmitë sugjerojnë se ngrohja e Arktikut po destabilizon rrymën e ajrit, që po çon ajrin e ngrohtë në Evropë dhe detyron ajrin e ftohtë nga rajonet polare në disa pjesë të tjera".

Dutton tha se ky model ka gjasa të përkeqësohet sa kalon koha dhe se do të jetë problematike për vendet e Britanisë së Madhe dhe të Europës Veriore të cilët nuk janë të përgatitura për një mot të tillë të ngrohtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat