OKB vë nën shënjestër Italinë - Bota Sot
OKB vë nën shënjestër Italinë

Evropë

OKB vë nën shënjestër Italinë

Më: 2 mars 2019 Në ora: 22:27
Itali

OKB vë nën shënjestër Italinë. Sipas një raporti të fundit, Italia po shkel të drejtat e njeriut dhe të emigrantëve dhe nuk respekton detyrimet ndërkombëtare. Ekspertët shprehin shqetësim e tyre për situatën italiane si kriminalizimi i emigrantëve dhe racizmit në rritje.

Kombet e Bashkuara pohojnë se njohin rolin që Italia ka luajtur duke shpëtuar emigrantët në det vitet e fundit, si dhe janë në dijeni të sfidave me të cilat përballet vendi në mungesë të një politike. Por sipas tyre një situatë e tillë nuk mund të përdoret si një justifikim për të shkelur të drejtat e njeriut dhe të emigrantëve.

Sipas raportit të publikuar në revistën La Repubblica, që ka publikuar disa pjesë të raportit, tregohet edhe refuzimi që Italia i bën kërkesës për zbarkim të anijeve të organizatave jo fitimprurëse në portet italiane.

Zëvendëskryeministri Italian Luigi Di Maio i konsideron këto të fundit si taksi deti, ndërsa Salvini i përshkruan anëtarët e këtyre organizatave si kontrabandues.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...