Britani, shkolla detyrohet të heqë mësimet për homoseksualizmin - Bota Sot
Britani, shkolla detyrohet të heqë mësimet për homoseksualizmin

Evropë

Britani, shkolla detyrohet të heqë mësimet për homoseksualizmin

Më: 5 mars 2019 Në ora: 14:52
Birmingham

Një shkollë fillore në Birmingham që i mësonte nxënësit rreth homoseksualizmit si pjesë të programit për të sfiduar homofobinë ka ndaluar mësimet pasi qindra fëmijë u ndaluan që të shkonin në shkollë nga prindërit e tyre myslimanë, shkruan The Guardian.

Shkolla e komunitetit Parkfield në Saltley të Birmingham, ishte skena e një proteste javore kundër këtyre mësimeve, për të cilat prindërit mendojnë se promovojnë stilin e jetesës së homoseksualëve dhe transgjinorëve.

Në një letër drejtuar prindërve, shkolla bën të ditur se ka hequr këto mësime nga kurrikula shkollore.

Të premten 600 fëmijë myslimanë nga 4 deri në 11 vjet u ndaluan nga prindërit e tyre që të shkonin në shkollë. Vetë shkolla nuk e ka konfirmuar numrin e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...