Kardinali francez u shpall fajtor për mosveprimin e akuzave për abuzim seksual - Bota Sot
Kardinali francez u shpall fajtor për mosveprimin e akuzave për abuzim seksual

Evropë

Kardinali francez u shpall fajtor për mosveprimin e akuzave për abuzim seksual

Më: 7 mars 2019 Në ora: 10:39
Philippe Barbarin

Një gjykatë franceze e dënoi të enjten kryepeshkopin katolik të Lyon për moszbatimin e akuzave historike për abuzimin seksual të djelmoshave në dioqezën e tij, duke i dhënë kardinalit Philippe Barbarin një dënim gjashtëmujor të pezulluar, shkruan Reuters.

Barbarini është kleriku më i lartë për t'u kapur në skandalin e abuzimit seksual të fëmijëve brenda Kishës Katolike në Francë. Ai u shpall fajtor për mos-raportimin e akuzave për abuzime seksuale në vitet 1980 dhe fillim të viteve 1990 nga një prift i cili do të shkojë në gjyq më vonë këtë vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...