Italia dëshiron të shqyrtojë fondet për lidhjen hekurudhore me Francën - Bota Sot
Italia dëshiron të shqyrtojë fondet për lidhjen hekurudhore me Francën

Evropë

Italia dëshiron të shqyrtojë fondet për lidhjen hekurudhore me Francën

Më: 7 mars 2019 Në ora: 12:32
Giuseppe Conte

Italia bëri thirrje të enjten për një shqyrtim financimi të një lidhjeje hekurudhore me shpejtësi të lartë me Francën, një projekt multi-miliard dollarësh që kërcënon të heqë koalicionin qeverisës të Romës, shkruan Reuters.

Linja hekurudhore Alpine mbështetet nga partia qeverisëse e Lidhjes, por kundërshtohet ashpër nga partneri i saj i koalicionit, Lëvizja 5-Star, e cila argumenton se pjesa e Italisë. që fondet që do të shpenzohen më mirë për përmirësimin e rrugëve dhe urave ekzistuese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat