Italia dëshiron të nënshkruajë marrëveshjen me një kompani të Kinës për të ndihmuar eksportet italiane - Bota Sot
Italia dëshiron të nënshkruajë marrëveshjen me një kompani të Kinës për të ndihmuar eksportet italiane

Evropë

Italia dëshiron të nënshkruajë marrëveshjen me një kompani të Kinës për të ndihmuar eksportet italiane

Nga: Z.B Më: 10 mars 2019 Në ora: 17:05
Luigi Di Maio

Di Maio iu përgjigj shqetësimeve të SHBA-së në perspektivën e një aleati kyç që mbështeste nismën kineze. Një zëdhënës i grupit të këshilltarëve të sigurimit kombëtar të Shtëpisë së Bardhë, Garrett Marquis, të shtunën e quajti sipërmarrjen kineze një "projekt të kotësisë" që Italia duhej të largohej, shkruan Euro News, përcjell “Bota sot”.

"Belt dhe Road Initiative" (BRI), e përkrahur nga presidenti kinez Xi Jinping, synon të lidhë Kinën me detin dhe tokën me Azinë Juglindore dhe Qendrore, Lindjen e Mesme, Evropën dhe Afrikën, përmes një rrjeti infrastrukturor në linjat e lashtësisë Rruga e mëndafshit.

Përveç rritjes së tregtisë dhe investimeve, Xi synon të avancojë shkëmbimet në fusha të tilla si shkenca, teknologjia dhe kultura.

"Unë kam dëgjuar alarmin që u ngrit nga Shtetet e Bashkuara dje për këtë marrëveshje në Rrugën e Mëndafshit që Italia dëshiron të nënshkruajë me Kinën," tha Di Maio në një aktivitet të organizuar nga mbështetësit e Lëvizjes së tij 5-Star.

"Le të jetë e qartë se nëse po shikojmë Rrugën e Mëndafshit drejt Kinës për eksportet tona, nuk është të bëjmë një marrëveshje politike me Kinën, por vetëm për të ndihmuar kompanitë tona", tha ai.

Ai shtoi se Italia ishte një aleate e Shteteve të Bashkuara dhe i respektoi shqetësimet e saj, por se tregu kinez ishte i uritur për produktet dhe know-how "bërë në Itali".

Të premten, kryeministri italian Giuseppe Conte tha se ai mund të nënshkruante një marrëveshje kuadër në sipërmarrjen kur Xi viziton Italinë nga 22-24 mars.

Një numër shtetesh të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar memorandume mbi BRI me Kinën, duke përfshirë Kroacinë, Republikën Çeke, Hungarinë, Greqinë, Maltën, Poloninë dhe Portugalinë. Nëse Italia nënshkruan, do të ishin anëtarët e parë të Grupit të shtatë fuqive industriale për ta bërë këtë.

Uashingtoni argumenton se Kina po shfryr kombet e varfra me borxhe të paqëndrueshme përmes projekteve të infrastrukturës në shkallë të gjerë që nuk janë ekonomikisht të qëndrueshme dhe po e përdor projektin për të zgjeruar ambiciet e saj politike dhe strategjike.

Italia ra në recesion në fund të vitit 2018 për herë të tretë në një dekadë dhe qeveria është e etur për të gjetur mënyra për të nxitur ekonominë dhe për të ringjallur sektorin e ndërtimit të zvarritur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...