Në Ankara hapet nesër spitali më i madh në Evropë - Bota Sot
Në Ankara hapet nesër spitali më i madh në Evropë

Evropë

Në Ankara hapet nesër spitali më i madh në Evropë

Më: 13 mars 2019 Në ora: 22:06
Foto

Në Ankara hapet nesër spitali më i madh në Evropë

Autori: Lajmi.netBota, Lajme21:49, 13 March 2019

Në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, nesër do të hapet spitali më i madh në Evropë, i cili njëherësh është spitali i tretë në botë që ka të instaluar të gjitha repartet në kuadër të një projekti.

Spitalin në mënyrë solemne do ta hapë presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas qyteteve turke Yozgat, Mersin, Isparta, Adana Kayseri, Elazig, Eskisehir dhe Manisa, Ankaraja është qyteti i nëntë që bëhet me spital të ri. Në kuadër të spitalit ndodhet dhe kampusi mjekësor ndërsa ky spital mund të pranojë deri në 30 mijë pacientë në ditë.

Edhe pse ceremonia solemne e hapjes është nesër, spitali në Ankara ka filluar të pranojë pacientë që nga 7 shkurti i këtij viti. Fillimisht me punë nisën reparti i kirurgjisë kardiovaskulare, spitali i përgjithshëm, neurologjia, otropedia dhe onkologjia.

Deri më sot janë kryer 2.815 intervenime kirurgjike, në nivel javor janë kryer 7.000 operacione ndërkaq në aspekt ditor janë kryer rreth 600 operacione emergjente. Kapaciteti i spitalit është me rreth 3.800 shtretër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...