Macron ka premtuar të ndërmarrë "masa të forta" për ndalimin e prostestave - Bota Sot
Macron ka premtuar të ndërmarrë "masa të forta" për ndalimin e prostestave

Evropë

Macron ka premtuar të ndërmarrë "masa të forta" për ndalimin e prostestave

Më: 18 mars 2019 Në ora: 10:50
Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron po shqyrton ndalimin e të gjitha demonstratave në Champs Elysees, "jelekëve të verdhë" shkatërruan ‘çdo gjë’, tha një zyrtar I presidentit të hënën, shkruan Reuters.

Të shtunën, "jelekë verdhët" dogjën restorantin e famshëm të Fouquet në Champs Elysees, si dhe disa që#endra gazete, një dyqan luksoz Longchamp dhe automjete.

Pas trazirave të së shtunës, që kujtonin përleshjet e dhunshme dhjetorin e kaluar në Champs Elysees mes protestuesve dhe policisë, Macron thirri një takim me ministrat e brendshëm dhe të drejtësisë të hënën.

Macron ka premtuar të ndërmarrë "masa të forta" sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar trazirat që po ndodhin në Francë .

Që nga mesi i nëntorit, protestuesit e "jelekëve të verdhë" - një grup që fillimisht kërkuan uljen e taksave të karburantit, por që nga ajo kohë u shndërrua në një lëvizje të përgjithshme opozitare kundër qeverisë - kanë mbajtur demonstrata çdo të shtunë në kryeqytetin francez.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...