Sipas Agjencisë së Mjedisit, Anglia mund të mbetet pa ujë brenda 25 viteve - Bota Sot
Sipas Agjencisë së Mjedisit, Anglia mund të mbetet pa ujë brenda 25 viteve

Evropë

Sipas Agjencisë së Mjedisit, Anglia mund të mbetet pa ujë brenda 25 viteve

Më: 19 mars 2019 Në ora: 10:21
Ilustrim

Anglia mund të ketë mungesë të ujit brenda 25 viteve, ka paralajmëruar shefi ekzekutiv i Agjencisë së Mjedisit, transmeton The Guardian.

Vendi po përballet me "nofullat e vdekjes", tha Sir James Bevan, në pikën ku kërkesa e ujit nga popullsia në rritje e vendit e tejkalon furnizimin në rënie që rezulton nga ndryshimet klimatike.

Megjithatë, kjo mund të shmanget me veprime ambicioze për të ulur përdorimin e ujit të njerëzve me një të tretën dhe rrjedhjet nga tubacionet e kompanisë së ujit me 50%, thotë ai, së bashku me rezervuarë të mëdhenj të rinj.

"Rreth 25 vjet që nga ajo kohë, ku këto [linja të kërkesës dhe ofertës] janë të njohura nga disa si 'nofullat e vdekjes' - pika ku nuk do të kemi ujë të mjaftueshëm për të plotësuar nevojat tona, përveç nëse ndërmarrim veprime për të ndryshuar gjërat , "I tha Bevan Guardian, përpara një fjalimi të martën në konferencën Waterwise në Londër.

Në fjalimin e tij, Bevan thotë: "Kompanitë e ujit të gjithë identifikojnë të njëjtën gjë si rreziku më i madh operativ: ndryshimi i klimës." Deri në 2040, më shumë se gjysma e verës tonë pritet të jetë më e nxehtë se sa vala e nxehtë e vitit 2003, mungesa e ujit dhe potencialisht 50-80% më do të ketë më pak ujë në disa lumenj në verë.

Popullsia e Britanisë së Madhe pritet të rritet nga 67 milionë në 75 milionë në 2050, duke rritur kërkesën për ujë. Por Bevan thotë se përdorimi ditor i ujit të përditshëm i 140 litrave mund të shkurtohet në 100 litra në 20 vjet nga përdorimi më efikas në shtëpi dhe kopshte. Aktualisht, rreth një e treta e ujit humbet nga rrjedhjet.

Ndryshimi më i diskutueshëm i nevojshëm për të rritur furnizimin është ndërtimi i mega-rezervuarëve të rinj, siç është ajo që propozohet pranë Abingdon në Oksfordshire. "Ne nuk kemi ndërtuar një rezervuar të ri në Britani të Madhe për dekada, kryesisht për shkak se pastrimi i të gjitha pengesave ligjore dhe të planifikimit është aq e vështirë dhe opozita lokale aq e ashpër", thotë Bevan. Qeveria planifikon të modernizojë procesin. "Kjo do të jetë e diskutueshme, por është gjëja e duhur për të bërë", thotë Bevan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...