'Jelekë verdhët' marshojnë në Paris në javën e 19 radhazi - Bota Sot
'Jelekë verdhët' marshojnë në Paris në javën e 19 radhazi

Evropë

'Jelekë verdhët' marshojnë në Paris në javën e 19 radhazi

Më: 23 mars 2019 Në ora: 14:42
Foto

"Jelekë verdhët" nisën fundjavën e tyre të 19-të radhazi të protestave kundër qeverisë së Presidentit Emmanuel Macron të shtunën pasi njësi ushtarake u vendosën për të ndihmuar policinë të parandalonte çdo problem, shkruan Reuters.

Protestuesit u ndaluan nga tubimi në Champs Elysees në Paris pasi dyqanet dhe bizneset në rrugë u plaçkitën dhe shkatërruan fundjavën e kaluar, duke bërë që qeveria të thërriste në njësitë e ushtrisë "Operation Sentinelle" për këtë fundjavë.

Demonstruesit nisën të marshonin në kryeqytet të shtunën përgjatë një rruge të re duke i marrë ata nga Denfert Rochereau në jug të Parisit me qëllim të përfundimit të Barbes, pranë kishës Sacre Coeur në pjesën veriore të Parisit.

Demonstratat filluan në nëntor pasi filloi zemërimi publik kundër rritjes së taksës së karburantit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...