Panik në gjithë Gjermaninë, evakuime për shkak të paralajmërimeve për bomba - Bota Sot
Panik në gjithë Gjermaninë, evakuime për shkak të paralajmërimeve për bomba

Evropë

Panik në gjithë Gjermaninë, evakuime për shkak të paralajmërimeve për bomba

Më: 26 mars 2019 Në ora: 12:36
Foto

Bashkitë e qyteteve u evakuuan në disa pjesë të Gjermanisë pas paralajmërimeve për bomba, njofton gazeta Bild.

Siç raportohet, ndërtesat e bashkive u evakuuan në Augsburg, Kaiserslautern, Schemnic, Göttingen, Neunkirchen dhe Rendsburg.

Gazeta gjermane shkruan se kërcënimet janë dërguar drejtpërdrejt në adresën e e-mailit të shtëpive të qytetit, dhe ky informacion është konfirmuar nga hetuesit në disa qytete.

Për momentin nuk ka dëshmi të një pajisje shpërthyese në asnjë prej ndërtesave të bashkive.

Në Augsburg u evakuua bashkia e qytetit pas njoftimit, dhe të gjitha linjat e tramvajit që i afroheshin asaj u pezulluan. Në Kaiserslautern, kërcënimi erdhi përmes e-mailit dhe policia menjëherë shkoi në ndërtesën e bashkisë. Zona rreth saj është e rrethuar, por aktualisht nuk ka kërcënim.

Thuhet se në Göttingen, hetuesit në terren mbërritën rreth orës 9:00.

"Aktualisht nuk ka njerëz në ndërtesë," i thanë ata gazetës Bild, duke shtuar se gjithçka ishte e mbyllur.

Hetuesit po planifikojnë të kërkojnë të gjithë ndërtesën me qentë e kërkimit për eksplozivë.

Në Neunkirchen, policia gjithashtu ndërhyri, pas një raporti mbi një bombë që erdhi herët në mëngjes.

"Bashkia e qytetit është mbyllur përkohësisht", tha policia në qytetin gjerman.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...