Në plazhet e Francës regjistrohen 1,100 delfinë të vdekur - Bota Sot
Në plazhet e Francës regjistrohen 1,100 delfinë të vdekur

Evropë

Në plazhet e Francës regjistrohen 1,100 delfinë të vdekur

Më: 29 mars 2019 Në ora: 09:24
Foto

Trupat e delfinëve u gjymtuan tmerrësisht, dhe pjesë nga trupi i tyre u prenë. Por, çfarë hulumtuesish të tronditur francezë nuk ishin vetëm brutaliteti i vdekjeve të këtyre gjitarëve shumë inteligjentë, por numrat përfshinin një rekord prej 1,100 delfinësh, që u gjendeshin në plazhet e Bregut Atlantik të Francës që nga janari, shkruan AFP.

Vdekjet masive, të fajësuara gjerësisht për peshkimin industrial, kanë alarmuar grupet e mirëqenies së kafshëve dhe kanë nxitur ministrin e ekologjisë të Francës të nisë një plan kombëtar për t'i mbrojtur ata.

"Nuk ka qenë kurrë një numër i tillë kaq i lartë", tha Willy Daubin, një anëtar i Qendrës Kombëtare të Kërkimeve Shkencore të Universitetit La Rochelle. "Tashmë për tre muaj, ne kemi arritur rekordin e vitit të kaluar, e cila ishte deri nga 2017 dhe madje kjo ishte më e larta në 40 vjet".

Megjithëse Daubin tha se 90 për qind e viktimave që rezultojnë nga delfinët të kapur aksidentalisht në rrjetat e peshkimit industrial, arsyeja që qëndron prapa kulmit të këtij viti është një mister.

"Çfarë makinerish apo pajisje peshkimi është pas të gjitha këtyre vdekjeve?" Pyeti ai.

Autopsitë e kryera në delfinët këtë vit në Universitetin La Rochelle tregojnë nivele ekstreme të gjymtimit. Aktivistët thonë se është e zakonshme që peshkatarët të presin pjesë të trupit nga delfinët e mbytur, pasi të tërhiqen në rrjeta.

Ministri francez i ekologjisë Francois de Rugy nxitoi javën e kaluar në La Rochelle në një përpjekje për të ulur numrin e delfinëve që vdesin si pasojë e njerëzve. Ai është nën presion, pjesërisht për shkak të qëndrimit pro-ekologjik të Presidentit francez Emmanuel Macron dhe shumë shpesh ka cituar sloganin për "Bëni përsëri planetin e madh".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...