Merkel kundër Brexit pa marrëveshje - Bota Sot
Merkel kundër Brexit pa marrëveshje

Evropë

Merkel kundër Brexit pa marrëveshje

Më: 3 prill 2019 Në ora: 18:36
Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, premtoi sot se do të luftojë deri në çastin e fundit për një dalje të rregullt të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, kryesisht për të ruajtur paqen në Irlandën e Veriut.

“E kam thënë gjithnjë, do të luftoj deri në çastin e fundit të ditës së Brexit që të arrijmë një dalje të rregullt”, tha ajo gjatë një konference për shtyp në kuadër të një vizite në Dublin.

Në fakt, në ishullin irlandez janë ngritur shqetësime për pasojat që mund të ketë një rikthim i kufirit mes Republikës së Irlandës dhe Irlandës së Veriut në rast të një Brexit pa marrëveshje. /ATSH/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat