Holokausti i Budapestit nderon misionarin skocez - Bota Sot
Holokausti i Budapestit nderon misionarin skocez

Evropë

Holokausti i Budapestit nderon misionarin skocez

Më: 15 prill 2019 Në ora: 16:50
Foto ilustruese

Këtë vit, procesioni me pishtar nderoi mësuesin misionar skocez Jane Haining, i cili refuzoi të braktiste nxënësit e saj hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore, shkruan Rauters, përcjell “Bota sot”.

Haining u arrestua nga Gestapo në vitin 1944 dhe vdiq në Auschwitz, ashtu si edhe shumica e 565,000 hebrenjve hungarezë të vrarë në Holokaust.

Ajo është e vetmja Scot që nderohet si "i drejtë midis kombeve" - ​​nderimi i dhënë judenjve që rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar hebrenjtë nga shfarosja e nazistëve - nga autoriteti i kujtimit të Holokaustit të Izraelit, Yad Vashem.

Lindur në 1897 në një familje bujqësore në Dumfriesshire, në jugperëndim të Skocisë, Haining studioi biznes në Glasgow, por vendosi që ajo donte të punonte me fëmijët pas mësimit në një shkollë të dielën, ndërsa jetonte në qytet. Në vitin 1932 ajo shkoi në Budapest për të dhënë mësim në një shkollë me konvikt të vajzave të drejtuar nga misioni i Kishës së Skocezit, i cili pranonte të dy nxënësit e krishterë dhe hebrenj.

Në kohën kur nazistët pushtuan Hungarinë në mars të vitit 1944, ajo ishte i vetmi i huaj i mbetur që punonte në shkollë. Ndërsa pjesa tjetër e kishte lënë vendin për sigurinë e vet në këshillën e autoriteteve, Haining refuzoi të braktiste akuzat e saj.

Ajo u arrestua muajin e ardhshëm me akuza duke përfshirë aktivitetin politik dhe spiunazhin, të cilin ajo e mohoi. Agnes Rostas, 83 vjeç, një nga nxënësit hebrenj të Hainingit, kujton: "Zonja Haining arriti me dy gjermanët, ata filluan të zbrisnin në katin e poshtëm kur zonja Haining u kthye dhe tha:" Mos i qaj fëmijët, do të kthehem pas drekës ". e pa atë përsëri. "

Haining u deportua në Auschwitz në maj të vitit 1944 dhe vdiq në korrik të atij viti, 47 vjeç, në spitalin e kampit, sipas certifikatës së vdekjes së saj.

Në vitin 1946, Misioni Skocez në Budapest mori një letër nga peshkopi hungarez László Ravasz, duke u treguar atyre përpjekjet që ai kishte bërë më kot për të sjellë arrestimin e Haining në vëmendjen e qeverisë hungareze.

Ai shkroi: "Kisha e Reformuar Hungareze e rrethoi me simpati dhe me nderim të lartë këtë grua të dobët dhe heroike. Eprorët e saj kishin tre herë këmbëngulur që ajo të shkonte në shtëpi, por ajo gjithmonë kishte rënë. Dymbëdhjetë janë vështirësitë tona: duke qenë vetë robër, ne nuk ishim në gjendje ta shpëtonim; dhe duke u shkelur, nuk kishim fuqi për të qëndruar më mirë për të. "

Marshimi i së dielës u drejtua nga sekretari skocez i Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar David Mundell, i cili tha: "Fjalët dhe veprimet e zonjës Jane Haining përfshijnë një vetësakrifikim që nuk duhet ta harrojmë kurrë".

Në vitin 2010 Haining u dha një hero pas vdekjes së medaljes së Holokaustit nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar. Në vitin 1948, dy ndriçues me xhama të ndezur u instaluan në nder të saj në kishën në Parkun e Mbretëreshës në Glasgow, ku ajo kishte qenë një famullitar dhe mësues i shkollës së të dielës.

Reverend Aaron Stevens, kreu i misionit skocez në Budapest, tha se marshimi i së dielës paraqiste një mundësi për të folur kundër paragjykimeve dhe intolerancës.

"Ndonjëherë kur shohim mesazhet që njerëzit po promovojnë sot për të huajt, nuk është ndryshe nga mesazhet që u përhapën rreth hebrenjve rreth 75 vjet më parë.

"Ne duhet të flasim dhe të ngrihemi në solidaritet me ata që mund të jenë viktima të paragjykimit. Ka diçka për të thënë për këtë grua që vjen nga një fshat skocez, vjen deri në Budapest, Hungari, thjesht për të ndihmuar .. dhe pastaj kur ajo ka një shans për të shkuar në shtëpi dhe të qëndrojë e sigurt ajo refuzon, sepse ajo do të qëndrojë me vajzat dhe përfundimisht i kushton asaj jetën e saj.

"Ky lloj guximi, ai lloj vendosmerie nga dikush ... Nëse ajo mund të marrë vendime të tilla të guximshme dhe të tregojë kurajë të tillë, ndoshta unë mund edhe unë."

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...