Hetimet e para thonë se Notre-Dame u dogj aksidentalisht - Bota Sot
Hetimet e para thonë se Notre-Dame u dogj aksidentalisht

Evropë

Hetimet e para thonë se Notre-Dame u dogj aksidentalisht

Më: 16 prill 2019 Në ora: 00:14
Notre-Dame

Hetuesit të cilët kanë dalë në vendin e ngjarjes, thanë për media se besojnë që zjarri në Katedralen e Notre-Damit në Paris, filloi aksidentalisht, dhe nuk ishte i qëllimshëm.

Ata thanë se sipas hetimeve të para, ky është përfundimi, por ende mbetet shumë për të hetuar, dhe nuk është kjo përgjigje përfundimtare, raporton The Guardian.

Gjatë ditës sot është raportuar nga mediat se me gjasë zjarri filloi aksidentalisht, nga ndërtuesit të cilët po e ri-konstruktonin tempullin. Mendohet se nga aty aksidentalisht filloi zjarri, i cili fillimisht nisi në çati e pastaj u përhap në përmasa masive.

Ky tempull religjioz, ka 8 shekuj që u ndërtua, ndërsa për ndërtimin e saj u deshën dy shekuj të tërë. Konsiderohet si vendi i historisë dhe i artit francez.

Fillimisht raportet e para thanë se, zjarri ka dalë nga kontrolli, por raportet e fundit tregojnë se, dy kullat kryesore dhe struktura është shpëtuar, gjë që i bëri autoritetet më optimist për shpëtimin e objektit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...