Çfarë ka brenda Notre Dame që mund të ishte shkatërruar - Bota Sot
Çfarë ka brenda Notre Dame që mund të ishte shkatërruar

Evropë

Çfarë ka brenda Notre Dame që mund të ishte shkatërruar

Më: 16 prill 2019 Në ora: 08:32
Ilustrim

Ndërkohë që një zjarr shkatërrues ndezi katedralen e nderuar gotike të hënën, duke rrëzuar gërmadhat e saj, shumë prej tyre kishin frikë se sendet mund të humbeshin.

Një “pyll” i pllakave prej druri ushqeu zjarrin, duke rrëzuar harkun portik dhe duke konsumuar kulmin, korniza e të cilit datonte në shekullin e 13-të, sipas Patrick Chauvet, rektori i katedrales, raporton “Cnn”.

Ato ishin vetëm dy karakteristika në një strukturë historike të njohur për arkitekturën e saj dhe karakteristika të tjera të rëndësishme.

Dritaret Rose janë një treshe e dritareve të rrumbullakëta me xham të rrumbullakët mbi tre portalet kryesore të katedrales që datojnë në shekullin e 13-të.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...