Mogherini: Të përshpejtohen negociatat e pranimit me vendet e Ballkanit - Bota Sot
Mogherini: Të përshpejtohen negociatat e pranimit me vendet e Ballkanit

Evropë

Mogherini: Të përshpejtohen negociatat e pranimit me vendet e Ballkanit

Më: 17 prill 2019 Në ora: 18:06
Federica Mogherini

Në fjalimin e saj mbyllës në Parlamentin Evropian, shefja e politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini i bëri sot thirrje BE-së të hapë bisedime të reja dhe të përshpejtojë negociatat ekzistuese me vendet e Ballkanit Perëndimor.

"Unë besoj se do të ishte e nevojshme të shpejtoheshin dhe të investonim më shumë në negociatat e pranimit që tashmë ndodhin me vendet e Ballkanit Perëndimor, si dhe në partneritetin tonë të fortë me ata që ende nuk janë një vend kandidat", porositi Mogherini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...