BE: Kamionët duhet të reduktojnë prodhimin e CO2-së - Bota Sot
BE: Kamionët duhet të reduktojnë prodhimin e CO2-së

Evropë

BE: Kamionët duhet të reduktojnë prodhimin e CO2-së

Më: 18 prill 2019 Në ora: 20:35
Foto ilustruese

Me 474 vota pro, 47 vota kundër dhe 11 abstenime, deputetët evropianë, të mbledhur për herë të fundit në Strasburg para zgjedhjeve evropiane të fundit të majit, kanë miratuar këtë detyrim të negociuar në fund të shkurtit me Këshillin Evropian (shtet anëtare).

Kjo rregullore mbi prodhimin e CO2-shit për kamionët e rinj aplikohet për herë të parë në BE.

Brukseli ka fiksuar gjithashtu edhe objektivin për një reduktim me 15% të prodhimit deri në vitin 2025.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...