Papunësia në Francë ka rënë në nivel të ulët në 10 vitet e fundit - Bota Sot
Papunësia në Francë ka rënë në nivel të ulët në 10 vitet e fundit

Evropë

Papunësia në Francë ka rënë në nivel të ulët në 10 vitet e fundit

Më: 16 maj 2019 Në ora: 10:04
Foto

Papunësia në Francë ka rënë në nivelin më të ulët në 10 vjet, tha agjensia kombëtare e statistikave të enjten, duke siguruar një nxitje për të nën-zjarrit Presidenti Emmanuel Macron, shkruan AFP.

Norma ra në 8.7 për qind në tremujorin e parë të vitit, në rënie për 0.1 për qind nga e njëjta periudhë në 2018, dhe niveli më i ulët që nga viti 2009, tha INSEE.

Macron, ka bërë që papunësia të jetë prioritet i tij kryesor në vend dhe ka rënë gradualisht - por pa dyshim - që kur mori detyrën në maj të vitit 2017 kur qëndroi në 9.4 për qind.

Franca ka vuajtur nga papunësia kronike e lartë për dekada dhe shkalla e papunësisë është ende shumë më e lartë se në Gjermani dhe Britani, dy ekonomitë e tjera të mëdha të Evropës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...