Hahn: Vetëm Maqedonia e Veriut në Ballkan nuk ka asnjë mosmarrëveshje me asnjë fqinj - Bota Sot
Hahn: Vetëm Maqedonia e Veriut në Ballkan nuk ka asnjë mosmarrëveshje me asnjë fqinj

Evropë

Hahn: Vetëm Maqedonia e Veriut në Ballkan nuk ka asnjë mosmarrëveshje me asnjë fqinj

Nga: F.B Më: 17 maj 2019 Në ora: 14:04
Johannes Hahn

Komesari Evropian për zgjerim dhe politikë fqinjësore Johanes Han ka thënë se Maqedonia e Veriut ka punuar shumë, duke zgjidhur mosmarrëveshjen me Greqinë dhe Bullgarinë, shkruan “Novosti” transmeton “Bota Sot”.

Han ka theksuar se ajo është vendi I vetëm në regjion që nuk ka mosmarrëveshje me asnjë fqinj.

I pyetur nëse Maqedonia do të mund të pres hapjen e negociatave me BE, nëse në Shqipëri nuk arrihet një kompromis, Han ka nënvizuar se qëndrimi I BE-së është se secili proces është I veçantë për secilin vend.

„Nuk do të jetë korrekte nëse një vend duhet të pres tjetrin. Kjo është baza. Gjithsesi do të ishte ideale nëse të gjitha vendet e regjionit të bëhen pjesë e BE në të njëjtën kohë, po kjo është joreale” ka thënë Han për TV Telma.

Po ashtu është e padrejtë, që dikush, që ishte fuqishëm I angazhuar, që ka gjetur zgjidhje, që ishte i gatshëm për kompromis, që ka realizuar vendime të rënda të dënohet tash sepse është më I mirë.

Han ka shtuar se secili shtet – kandidat për anëtarësim në BE do të vlerësohet veçantë në bazë të përparimit.

"Nuk mund të parashikoj procesin e marrjes së vendimit të vendeve anëtare . Është fakt se Maqedonia e Veriut ka punuar shumë, dhe jo vetëm në kuadër të asaj që kemi kërkuar, pop o ashtu edhe në zgjidhjen e mosmarrëveshjes rreth emrit dhe mosmarrëveshjen bilateral me Bullgarinë” tha Han për DW.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...